Pokrzywa znana była od starożytności. U nas występują dwie odmiany – pokrzywa zwyczajna oraz żegawka. Ta druga jest jednoroczna i jednopienna. Pokrzywa ceniona była przez naszych przodków i jak wiele innych roślin traktowana była jako ochronna przez chorobą oraz złymi mocami. Osoby opętane przez złego ducha smarowano maścią wytworzoną z liści pokrzywy. U Zbigniewa Nowaka w publikacji o pokrzywie doczytałam, że nasi przodkowie w Święto Matki Bożej Zielnej święcili wianki z pokrzywy. Potem trzymano je za obrazami świętych a wywar z nich podawano krowom, które się ocieliły aby te były zdrowe i dawały więcej mleka. Odwar z pokrzywy stosowany był po ukąszone przez żmije czy przy zatruciu grzybami.
Lecznicze są liście, korzenie, ziele i nawet nasiona, z których ostatnio wytłacza się wartościowe oleje.
Pokrzywa jest zachwycającą rośliną o wielu właściwościach leczniczych. Najlepiej zbierać ją w maju i czerwcu obrywając dolne pędy. Ja sama z pokrzywy robię: świeżo wyciskane soki (mieszam z ulubionym owocem np. gruszką albo cytrusami), napar ziołowy, odwar do kąpieli i do włosów, pastę do mycia ciała (świeża pokrzywa sparzona, poszatkowana z wodą albo odrobiną oleju). Suszę też na sezon zimowy aby mieć pod ręką gotowe herbaty,
Co zawiera pokrzywa?
witaminę c – 10 x więcej, niż w soku z cytryny
witamina K, B, E,
kwas foliowy
wapń, potas, żelazo, krzem, magnez, fosfor,
sole mineralne
kwasy tłuszczowe
To tylko niektóre składniki.
Nie zaleca się pokrzywy choćby przy skąpomoczu czy mocnej cukrzycy.
Na co pomaga pokrzywa?
anemia, reumatyzm, stany zapalne stawów, łagodny przerost prostaty, wspomaga pracę nerek, reumatoidalne zapalenie stawów, energetyzuje organizm (dla osób wyczerpanych), korzenie pobudzają syntezę kolagenu, przyspiesza gojenie ran, alzhaimer, alergie, choroba popromienna,
To tylko niektóre właściwości tej cudownej rośliny. Oczywiście wzmacnia odporność wiosną, poprawia trawienie, działa wspaniale na skórę, paznokcie i włosy. Ponadto jest idealna jako nawóz dla wielu roślin np. róż.
Pokrzywa z chęcią wysiewa się i rozmnaża w pobliżu domów jakby sama chciała się nam narzucić swoją obecnością i skłaniając nas do poznania jej niezwykłych właściwości. Mam wrażenie, że rośnie tam gdzie ludzie jej jak najbardziej potrzebują. Dlatego lubię słuchać przyrody i gdy w tym roku pokrzywa rozsiała się w jednym, nowym miejscu na skarpie prowadzącej do rzeki tworząc zgrabne poletko idealne do zbiorów, nie mogłam zignorować komunikatu płynącego od niej. Dlatego ponownie z pokrzywy będą herbaty, kosmetyki, miód pokrzywowy, soki i nawóz dla kwiatów.
Bosonoga Edyta Marja Wyban, Dwernik, Bieszczady 10 maja 2023r.